Laboratorium św. Jana Pawła II na Wydziale Teologicznym UMK brało udział w konferencji zorganizowanej przez Diecezję Bydgoską, Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej, Zespół Szkół Katolickich – Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy, Fundację Kaktus, Fundację Wiatrak. Rozmawialiśmy o osobie i dziedzictwie Papieża Polaka.
Pierwszą część spotkania stanowiło zdalne wystąpienie Dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w Warszawie. Prof. Jan Żaryn mówił o spuściźnie Jana Pawła II w dziele obalenia komunizmu i tzw. żelaznej kurtyny, a także weryfikacji źródeł historycznych w procesie oceny jego dorobku.
Następnie odbył się panel dyskusyjny pn. „Głód” autorytetu a dziedzictwo Jana Pawła II prowadzony przez reprezentantów Laboratorium. Ks. prof. Stanisław Suwiński stwierdził, że dziedzictwo św. Jana Pawła II jest pełne i żywe, gdy w dzisiejszych realiach młodzi narażeni są na sztuczne wzorce. Jan Wółkowski mówił o potrzebie wzoru do naśladowania przez młodzież oraz istocie czerpania z wielu dziedzin jednocześnie. Biskup Krzysztof Włodarczyk powiedział, że obecnie próbuje się podważyć autorytet św. Jana Pawła II, ale spotkania takie jak konferencja są okazją, by sięgać do nieskończonego bogactwa Papieża.
Konferencję zakończono Mszą Św. w intencji dzieł inspirowanych dziedzictwem św. Jana Pawła II.
Fot. Marcin Jarzembowski