Coraggio, czyli słówko o odwadze

Coraggio, czyli słówko o odwadze 150 150 Laboratorium św. Jana Pawła II
Dziś w „Audio Środowym” spotkaliśmy się z p. Izą – żoną, mamą trójki dzieci, nauczycielką, która prowadzi scholę dziecięcą.
P. Iza zachęca do odważnych działań w nowym roku.
Przegryź słowo:
Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno, na inne wartości duchowe. Młody człowiek pragnie odnaleźć siebie samego, dlatego szuka, czasem burzliwie szuka, prawdziwych wartości i ceni tych ludzi, którzy ich nauczają i według nich żyją. Któż z nas nie miał w życiu i nie wspomina z wdzięcznością takiego człowieka: kapłana, nauczyciela, profesora lub przyjaciela, który umiał odsłonić nam nowy świat wartości i wzbudzić dla niego trwały entuzjazm, czy nawet nadać cały kierunek życiu? W naszym świecie, w świecie wielorakiego postępu i rozwoju, ale i dominującego materializmu, młodzież szuka oparcia w Kościele, który kształtuje wiarę i ukazuje horyzonty chrześcijańskiego humanizmu.
Jeszcze raz pozwolę sobie zacytować słowa Soboru z tego samego dokumentu:
„Piękne (…) i wielkiej doniosłości jest powołanie tych wszystkich, którzy pomagając rodzicom w wypełnieniu ich obowiązku i zastępując społeczność ludzką, podejmują w szkołach zadania wychowawcze; powołanie to wymaga szczególnych przymiotów umysłu i serca, jak najstaranniejszego przygotowania i ciągłej gotowości do odnowy i dostosowania” (Deklaracja o wychowaniu chrześcijańskim, 5)”.
Przemówienie do katechetów, nauczycieli i uczniów, Włocławek, 6 czerwca 1991 r.