Konferencja „Fides et Ratio (…) 25 lat później”

Konferencja „Fides et Ratio (…) 25 lat później” 900 380 Laboratorium św. Jana Pawła II

Zbliżająca się 25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Toruniu obfitować będzie w wiele wydarzeń o charakterze religijnym, naukowym i kulturalnym. Papieskie przesłanie skierowane do ludzi nauki 7 czerwca 1999 r. w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostanie przypomniane podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Fides et ratio. Przesłanie św. Jana Pawła II do ludzi nauki 25 lat później”. Obrady rozpoczną się w czwartek6 czerwca 2024 r. o godz. 9.00 w Sali Prezydenta Władysława Raczkiewicza (I piętro) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Plac Teatralny 2.

Inicjatorem i gospodarzem wydarzenia jest Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, a współgospodarzami obok Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego: bp prof. Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej, prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski; rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala.
Honorowy Patronat nad obradami konferencji objęli: Abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; bp prof. Wiesław Śmigiel, ordynariusz toruński; Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
Komitetowie naukowemu przewodniczy  prof. Michał Białkowski, historyk i politolog, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Program obrad:

9.00–9.30 otwarcie konferencji oraz przemówienia organizatorów

9.30–9.50 dk. prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
– Święty Jan Paweł II: Honorowy Obywatel Torunia – Doktor Honoris Causa UMK – Patron Województwa Kujawsko-Pomorskiego
9.50–10.10 ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki (UMK)
– Jana Pawła II inspiracje biblijne
10.10–10.30 prof. dr hab. Krzysztof Zanussi (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
– Fides et ratio a powinność artysty w świetle prywatnych wspomnień reżysera
10.30–10.50 prof. dr hab. Krzysztof Stachewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
– Słuchając przesłania Jana Pawła II do świata nauki i czytając „Fides et ratio”. Kilka impresji filozofa
10.50–11.10 Grzegorz Polak (Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie)
– Kultura w przesłaniu św. Jana Pawła II do ludzi nauki z 7 czerwca 1999 roku