Pewniki i dogmaty – o Matko!

Pewniki i dogmaty – o Matko! 150 150 Laboratorium św. Jana Pawła II
W Dniu Mamy o mamie porozmawiamy z p. Karoliną Hermann – nauczycielką, właścicielką księgarni, która związana jest ze wspólnotą nowej ewangelizacji. A także porcja inspiracji z bogatej skarbnicy Patrona Kujaw i Pomorza.

Mamę się kocha, bo jest się przez nią bezgranicznie kochanym. To pewnik, czyli dogmat. Czym jest dogmat w języku religijnym? Termin ten funkcjonuje od IV wieku w Kościele Zachodnim i oznacza definicję prawdy objawionej, sformułowaną przez Urząd Nauczycielski Kościoła i proklamowaną przez sobór lub papieża. Wśród dogmatów Kościoła są także cztery dotyczące Maryi.

„O Bożym Macierzyństwie Maryi”:

Dogmat ten został ogłoszony przez sobór w Efezie w roku 431. Ojcowie soborowi potwierdzili istniejącą już wówczas wśród ludu wiarę, że Maryja jest Matką Boga (Theotokos), że Ten, którego poczęła jako człowieka z Ducha Świętego, i który prawdziwie stał się Jej Synem według ciała, nie jest nikim innym jak wiecznym Synem Ojca, drugą osobą Trójcy Świętej (KKK 495).

MammaMia!

„Idźcie ku Maryi. Idźcie z Maryją. Niech w naszych sercach rozbrzmiewa echo Jej „fiat.”

(Loretto, 19 czerwca 1993 r.)

„Moja siła od Jezusa, przez Ciebie Maryjo, przez twoje Serce, przez Twoje boleści, przez Twoje łzy, przez Twoją miłość.”

(Kraków, 9 czerwca 1979 r.)