Dziś w środowym audio gości p. Elżbieta Szerszyńska – żona, matka i przedsiębiorca, związana z Franciszkańskim Zakonem Świeckich.
Mamę się kocha, bo jest się przez nią bezgranicznie kochanym. To pewnik, czyli dogmat. Czym jest dogmat w języku religijnym? Termin ten funkcjonuje od IV wieku w Kościele Zachodnim i oznacza definicję prawdy objawionej, sformułowaną przez Urząd Nauczycielski Kościoła i proklamowaną przez sobór lub papieża. Wśród dogmatów Kościoła są także cztery dotyczące Maryi.
„O Maryi zawsze dziewicy”:
Jak to się stanie, skoro nie znam męża? – pyta Maryja w scenie Zwiastowania. Narodzenie Chrystusa nie naruszyło jej dziewiczej czystości, lecz ją uświęciło (KKK 499). Na pierwszym soborze laterańskim, który odbył się w 1123 r., ogłoszono oficjalnie naukę o nieustającym dziewictwie Maryi Panny.
Elżbieta Szerszyńska – żona, matka, prowadzi własny biznes. Związana z Franciszkańskim Zakonem Świeckich.
MammaMia:
„U progu narodzin Kościoła, u początku tej długiej pielgrzymki przez wiarę, która rozpoczęła się wraz z Pięćdziesiątnicą w Jerozolimie, Maryja była z tymi wszystkimi, którzy stanowili zalążek «nowego Izraela». Była obecna jako wyjątkowy świadek tajemnicy Chrystusa. Kościół trwa na modlitwie razem z Nią, a równocześnie «patrzy na Nią w świetle Słowa, które stało się człowiekiem». I tak było zawsze. Kiedy bowiem Kościół coraz «głębiej wnika w najwyższą tajemnicę Wcielenia», rozmyśla także o Matce Chrystusa z głęboką czcią i pobożnością. Maryja w sposób nierozdzielny należy do tajemnicy Chrystusa — i należy też do tajemnicy Kościoła od początku, od dnia jego narodzin.”
(Encyklika Redemptoris Mater, nr 27)